x

Zlatý fond fotografie

19/2 - 28/3 2015

Pojmenovat tento výběr ze Zlatého fondu NMF, v provedení osvědčené kurátorské dvojice – Ivo Gil a Jaroslav Prokop není nijak jednoduché. Kurátoři sáhli po fotografiích osvědčených tvůrců i autorů relativně méně známých. Vždy ale s nadějí, že fotografie jsou ryze autorským dílem, s námětem i obsahem hluboce prožitým a s pokorou prezentovaným. Na všech fotografiích je viditelná osobní energie i angažovanost tvůrců v době okamžiku vzniku snímku. Máme před sebou bezpočet příběhů – vlastně 66  – odvíjejících se v mantinelech od pohody a štěstí nedělního odpoledne až po tragédie národa i proher čestnosti v konfrontaci s oficiální mocí nedávno minulých let.

Fotografie je svědek s bezbřehou pamětí. I proto je třeba se k ní stále vracet a odkrývat nové významy, které teprve čas rozmnoží do nových souvislostí. V tomto výběru převažuje fotografie dokumentární. Nalezneme zde však i portréty – často velmi stylizované – dle vůle autorů, ale často i modelů. Nechybí ani experiment a klasická i moderní krajina. A jistě i fotografie žánrově nezařaditelné. Ostatně překrývání žánrů v oblasti fotografie je dnes jevem zcela běžným.

Není mým cílem zde obrazy vykládat, či dávat divákům návod, jak je číst. Je to bytostné právo každého návštěvníka výstavy rozumět uměleckému dílu dle svého a odečítat si ty vrstvy, které právě konvenují s jeho osobním vyladěním. Je mi velmi příjemné konstatovat, že tato výstava obsahuje množství skvělých fotografií. Není zapotřebí některé vyzdvihovat nad jiné. Zásadní je celek, který vždy tvoří hodnotu vyšší, než jednotlivosti z kterých je složen.

I s ohledem na to, co již bylo řečeno, si myslím, že páteř tohoto výběru jsou díla Josefa Koudelky, Rudo Prekopa, Jaroslava Prokopa, Pavla Diase, Miro Švolíka a ještě asi 60 dalších autorů.

Je velmi potěšitelné, že zde nenalezneme snad jedinou fotografii, která by se svou atraktivitou podbízela a vynucovala si pozornost svou neukázněnou formálností. I v tom je síla fotografie, která svou kvalitou bezesporu do Zlatého fondu patří.

 

Praha 21. 1. 2015 Josef Ptáček

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.