x

Výtvarná dílna k výstavě Bohuslav Reynek (1892–1971)/ V tichu se rodí bouře

15/9–26/11 2022

Srdečně zveme školní i zájmové skupiny do Galerie města Trutnova na výstavu Bohuslav Reynek (1892–1971)/ V tichu se rodí bouře.

K výstavě jsme připravili komentovanou prohlídku s projekcí fotografií Bohdana Holomíčka, které pořídil během svých návštěv v Petrkově. Součástí programu může být také výtvarná dílna zaměřená na perokresbu ve formátu grafických tisků, v níž budeme rozvíjet témata související s jedinečnou Reynkovou tvorbou.

Bližší informace o výstavě a výtvarné dílně vám rádi poskytneme telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. V případě zájmu o návštěvu výstavy a účast na výtvarné dílně si prosím rezervujte termín na čísle +420 499 815 916 nebo prostřednictvím e-mailu: rodrova@gamt.cz.

 

Život a tvorba Bohuslava Reynka, básníka, grafika a překladatele z francouzštiny a němčiny, jsou nerozlučně spjaty s petrkovským statkem na Vysočině. Přestože byl Reynek na počátku své tvůrčí dráhy v kontaktu s výtvarnou avantgardou a prostřednictvím své ženy, básnířky Suzanne Renaudové, také s prostředím francouzské literatury, zvolil si záhy cestu solitéra. Samota v různých podobách – tvůrčí, samota z nepochopení i vnější politická samota – se stala pro jeho básnické i grafické dílo určující. Většinu života Reynek ostatně strávil v relativní izolaci Petrkova, kde po smrti otce převzal správu nad rodovým statkem a po jeho zestátnění v roce 1948 zde pracoval jako zemědělský dělník. Dům, zahrada a jejich bezprostřední okolí se mu staly útočištěm, zázemím a nekonečným zdrojem inspirace. ¨

Reynkovo grafické a básnické dílo charakterizuje neostrý předěl mezi duchovním a profánním, světem lidským a světem tvorů a objektů. Kresbě a malbě se jako výtvarný samouk začal věnovat již během studií na jihlavské reálce. Ve třicátých letech pro sebe postupně objevil grafiku, věnoval se především technikám tisku z hloubky - suché jehle a leptu, často v kombinaci s monotypem. Tematické okruhy zůstávají konstantní – zejména pastorální motivy, zátiší z okolí domu a zahrady a biblické výjevy. Reynkovo dílo nesmělo být od roku 1948 až do poloviny 60. let vydáváno ani vystavováno. Na rozdíl od řady dalších katolických spisovatelů se však nestal obětí politických procesů v 50. letech, ale plného uznání se mu dostalo až po pádu komunismu.

Reynkovo grafické dílo, ryzí výtvarné vyznání křehké v obsahu i formě, nesporně náleží ke zlatému fondu českého umění 20. století. Galerie města Trutnova je poctěna zprostředkovat setkání s jeho tvorbou milovníkům umění v regionu.

 

 

 

 

Výtvarná dílna k výstavě Bohuslav Reynek (1892–1971)/ V tichu se rodí bouře

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.