x

Vyjít na světlo

7/5 —12/6 2021

Výstava ze sbírek Galerie města Trutnova
Kurátor: Martin Dostál

Po vynucené odmlce se provoz v GamT otevírá netradičně komponovaným výběrem z vlastních sbírek. Výstava ze sbírkového fondu byla k vidění už vícekrát, tentokrát jsme však ke spolupráci vyzvali kurátora Martina Dostála, jehož nezaujatý pohled na akviziční činnost galerie přináší nové světlo, v němž mohou být tato veřejnému  zraku obvykle skrytá díla spatřena.  Důraz byl kromě umělecké hodnoty exponátů kladen také na představení nových přírůstků.

Obrazy, sochy, kresby i grafiky, ale také fotografie, mapují ve sbírkové exhibici vývoj umění od počátku 20. století až po dnešek. Představují se různí umělci, mnozí z nich jsou spjatí s místem a krajem životem i tvorbou, jiní jsou “přespolní”, někteří jsou proslulí daleko za hranicemi naší země, jiní se ke slávě právě nadechují. 

V galerii se setkáme s různými přístupy ke krajinomalbě, počínaje Josefem Váchalem a Janem Trampotou, dotkneme se velmi letmo i německých krajinařů, z nichž zejména malíř Joannes Koehler by neměl být zapomenut, mnohé překvapí malý lyrický obraz Oldřicha Smutného, který čelí expresivní přesile pozoruhodných prací Josefa Jíry, Jaroslava Klápštěho či Jakuba Špaňhela. Zaujme i jedna z nejnovějších galerijních akvizicí, plátno Petra Pastrňáka s posvátnou horou z indického Tiruvanamalai. A obrazy Otto Plachta pro změnu víří jihoamerickou barevností. 

Krajina, a zejména ta krkonošská, je celoživotním osudem trutnovského fotografa Jiřího Havla, jehož devadesáté narozeniny jsme letos oslavili. Vedle konvolutu jeho prací je vystaven i soubor fotografií jiného Bohdana Holomíčka, a to snímky, které se vážou k Trutnovu několika minulých desetiletí. Procítěná a zklidněná černobílá estetika se váže k velkoformátové fotografii Ivana Pinkavy. 

To jsme ale hodně v čase i v médiu přeskočili: minimálně celou moderní epochu: od kubismu Emila Filly, Bohumila Kubišty a Josefa Čapka - na výstavě nemůže chybět ani ikonické dílo trutnovských sbírek, jeho plátno z roku 1937 - přes poetistickou podobiznu Josefa Šímy, surrealistickou grafiku Františka Muziky až po různé typy abstrakce v dílech na papíře Františka Kupky, Zdeňka Sýkory a Václava Boštíka a op-artovou grafickou raritu Františka Hudečka. Přítomny jsou i další práce členů Skupiny 42: Františka Grosse, Jiřího Koláře a sochaře Ladislava Zívra. Jsme-li u soch, zastoupena jsou i další jména: Stanislav Sucharda, Qido Kocian, Otto Gutfreund, Vladimír Preclík. Trutnov je nyní jedním z domicilů i sochaře generace Tvrdohlavých Michala Gabriela - jeho nepřehlédnutelná díla ozvlášťnují toto město a jedním drobným dílem i galerijní výstavu. A další a další jména se vinou výstavou: Vladimír Komárek, Antonín Střížek, Václav Stratil a jiní a jiní.

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.