x

Tomáš Císařovský

31/3 - 14/5 2022

kurátor: Martin Dostál

Tomáš Císařovský (1962) je dnes jedním z nejuznávanějších českých malířů starší střední generace. Pozornost přitahuje nejen svým nekonvečně konzervativním malířským programem, ale také tím, s jakou důsledností se pohybuje v prověřeném a trvalém médiu, jaký dnes malba představuje. Císařovský důsledně pracuje s žánry zakotvenými v tradici, jakými jsou portrét, fiurální kompozice nebo krajina. Dokáže ovšem jejich odkaz a smysl rozvíjet překvapivou ikonografií a účelným formálním zpracováním, kdy jedno zcela logicky a přesvědčivě podporuje druhé.

Zjednodušeně lze vymezit tři základní linie Tomášovy tvorby. První linie je „dějinná“, odstartovaná slavným cyklem Z deníku dědy legionáře z roku 1988. V tomto i v následujících obrazových cyklech z československé (i české) historie zkoumá Tomáš některé klíčové postavy a události, které tvoří základ naší kolektivní paměti. Jednou z posledních “historizujících” sérií jsou výjevy ze života dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla. Ty také tvoří základ trutnovské výstavy; ostatně Trutnovsko hraje v kontextu havlovské mytologie stěžejní roli. Druhou linii Tomášova malování, rovněž na výstavě zastoupenou, tvoří “nekonečný“ soubor figurální obrazů, ve kterých dochází k řadě psychologických, existenciálních i sociálních akcí a interakcí, které jsou mírně hyperbolizovanou zkratkou našich nejběžnějších zkušeností. A třetí linií, rovněž výstavně připomenutou, jsou krajiny, se kterými začal Tomáš na konci 90. let; krajiny, které se se svými stopami paměti stávají součástí naší historie, či naopak představuj únik do posledních „lidských“ rájů, ať se jedná o tropické ostrovy nebo vysokohorské scenérie.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 30. 3. 2022 od 17 hodin. Úvodní slovo pronese kurátor výstavy Martin Dostál.

Tomáš Císařovský
Tomáš Císařovský

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.