x

Potkat jelena/ motiv jelena a laně v moderním a současném umění

8/12/2022–4/3/2023

Potkat jelena je vzácný a magický zážitek. Evropské dějiny podávají nespočet zpráv o tom, že setkání s jelenem či laní předcházelo významným událostem nebo mělo pro zúčastněné fenomenální životní význam. Dějinotvorná role, působivé tělesné atributy a mnohavrstevnatá symbolika jelení zvěře zanechaly v evropské kultuře nesmazatelnou stopu a umělecká díla inspirovaná těmito pozoruhodnými, čarokrásnými tvory vypráví osobitý příběh umění.
 
Setkání s jeleny a laněmi v Galerii města Trutnova má podobu reprezentativního výběru děl moderních a současných českých umělců, od krajinářských mistrů 19. století až po mladé autory, kteří ve své tvorbě sledují nejaktuálnější výtvarné tendence.

Potkat jelena

motiv jelena a laně v moderním a současném umění

8. 12. 2022 – 4. 3. 2023

kurátorky výstavy Lucie Pangrácová a Jana Cermanová

 

Potkat jelena je vzácný a magický zážitek. Evropské dějiny podávají nespočet zpráv o tom, že setkání s jelenem či laní předcházelo významným událostem nebo mělo pro zúčastněné fenomenální životní význam. Dějinotvorná role jelenovité zvěře zanechala v evropské kultuře nesmazatelnou stopu a umělecká díla inspirovaná těmito pozoruhodnými, čarokrásnými tvory vypráví osobitý příběh umění.

Impozantní tělesná stavba jelena v kontrastu s ladností jeho pohybu, fascinující koloběh dorůstajícího paroží nebo ohromující zvuk troubení „krále lesa“ v období říje od nepaměti poutaly pozornost a podněcovaly lidskou obrazotvornost. Působivé atributy předurčily jelena stát se jedním z nejzobrazovanějších zvířat v dějinách hmotné kultury již od pravěku. Jeho kult je vedle lovu spojován především se sluncem, moudrostí, vznešeností ducha, plodností, obnovou životní síly a v neposlední řadě cestou do jiného světa. Symbolika jelenů a laní je nesmírně mnohavrstevnatá a vedle estetických kvalit motivu poskytuje nevyčerpatelnou studnici výtvarné inspirace. Téma jelení zvěře překvapivě neztrácí na aktuálnosti ani ve spletitém kontextu současného vizuálního umění.

Díky pestrému kontextu, který motiv jelena a laně provází, lze tuto výstavu považovat za velmi originální počin. Naším záměrem bylo reflektovat téma zobrazení jelenovité zvěře ve výtvarném umění tak, aby bylo zbaveno klišé, jež je sním spjato. Díla objevená v galerijních depozitářích, soukromých sbírkách a ateliérech umělců nám umožnila vytvořit mysteriózní expozici, jejíž atmosféra nás odvádí od zavedené představy pověstné krajinky s jelenem. Naopak se před zraky návštěvníka rozprostírá jako vějíř rozmanitá škálu tvůrčích poloh od těch nejvážněji míněných až po hravé a groteskní.

Setkání s jeleny a laněmi v Galerii města Trutnova má podobu reprezentativního výběru děl moderních a současných českých umělců, od krajinářských mistrů 19. století až po mladé autory, kteří ve své tvorbě sledují nejaktuálnější výtvarné tendence. Bez ohledu na století vzniku děl, výtvarný obor či použitou techniku má jejich výpověď o jelenovité zvěři strhující charakter. Plný barev, vypjatých tvarů, vzrušujících příběhů a skrytých symbolů. Potkat jelena v galerii je zkrátka vzácný a magický zážitek.

 

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.