x

Plujeme do tmy. Nokturno v českém umění 1800–1950.

13/6–28/9 2024

Plujeme do tmy

nokturno v českém umění 1800–1950.

Kurátor Michael Zachař

 

Galerie města Trutnova pokračuje v dlouhodobém projektu prezentace českého umění 19. a první poloviny 20. století a po úspěšných výstavách ikonických krajinářů Antonína Slavíčka, Františka Kavána, Otakara Lebedy či Mařákovy a Haushoferovy školy připravila pro letní měsíce roku 2024 tematickou výstavu zaměřenou na atmosféru noci. Výstavní sály galerie zabydlí nokturnálie všeho druhu od krajin, moří přes noční vidění až po osudy lidí za noci, večera či při měsíčku.

Období romantismu bylo plné vznětů a citových nálad spřádaných nejvíce právě za noci, což dobře vidíme na obrazech Adolfa Kosárka či Julia Mařáka. Drobné obrázky při měsíčku a za soumraku maloval dávný mistr Antonín Waldhauser.  S tajemnými plátny Jakuba Schikanedera přichází do popředí člověk se svými často trudnými osudy a příběhy v koloběhu života a smrti. Přírodní lyriku zasnoubenou s vlastními vidinami i přízraky pěstovali Mařákovci František Kaván a Jaroslav Panuška. K nim se řadí též Ferdinand Engelmüller, Josef Král nebo Antonín Hudeček zastoupený velkým plátnem moře. Z počátku dvacátého století pocházejí též krásné vytříbené noční motivy Gustava Macouna či Stanislava Feikla, jehož staropražská nokturna si někdy nezadají s Schikanederem. Nejmladší obrazy pocházejí z meziválečného a válečného období, kdy tvořili významní umělci Karel Černý nebo Jan Zrzavý.

Výstavou „Plujeme do tmy“ nabízíme v čase horkých dní a bezesných letních nocí místo odpočinku a obohacení o zážitky z mnohdy neznámých obrazů, které ale patří ke klenotům českého výtvarného umění.

 

Plujeme do tmy. Nokturno v českém umění 1800–1950.

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.