x

Otakar Lebeda (1877 – 1901) Světla a stíny

26/5 – 27/8 2022

Otakar Lebeda (1877 – 1901)

Světla a stíny

Galerie města Trutnova, 26. 5. – 27. 8. 2022

Kurátor: PhDr. Michael Zachař

 

Výstavou tvorby malíře Otakara Lebedy rozvíjí Galerie města Trutnova dlouhodobý koncept prezentace české krajinomalby přelomu 19. a 20. století. Lebedovo dílo, přestože vzniklo v rozmezí pouhých devíti let, citlivě reaguje na stěžejní otázky soudobého umění a ve své progresivní poloze také předznamenává jeho další vývoj.

Otakar Lebeda nastoupil na pražskou Akademii výtvarných umění do ateliéru krajinomalby Julia Mařáka v pouhých patnácti letech. Přesto se záhy vypracoval a vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka byl považován za jednoho z nejnadanějších Mařákových žáků. Díky profesorovu benevolentnímu vedení a inspirativnímu prostředí ateliéru představovalo období studia pro Lebedu šťastnou životní éru. Výuka se odvíjela od dokonalého zvládnutí kresby, přes malbu zátiší až k plenérové tvorbě, kterou si studenti osvojovali při malování na četných školních exkurzích na Okoři, v Zákolanech, Bechyni či Krkonoších. Rovněž po absolvování studia Lebeda nepřestává intenzivně cestovat za výtvarnými podněty. Tvoří v rozličných destinacích napříč Čechami a vydává se malovat také do Paříže a na bretaňské pobřeží. Lebedovo horečné pátrání po nových krajinných motivech bylo provázeno vnitřními pochybnostmi, které se týkaly i tématu tvorby obecně. Jeho citlivá povaha a výjimečné nadání jej postupně dovedly k řešení jednoho z klíčových problémů umění počátku 20. století, jímž bylo zobrazení figury v krajině. Během práce na monumentálním obraze na téma tragické události z Chodska, Zabitý bleskem, si vyčerpaný a znejistěný umělec v necelých čtyřiadvaceti letech dobrovolně vzal život.

V překvapivě rozsáhlém a vrstevnatém díle Otakara Lebedy můžeme sledovat postupný vývoj od realistických krajin k náladovým studiím, přes „barbizonskou“ zkušenost a impresionistické období až po expresivně cítěná plátna. Lebedova trutnovská výstava nabízí divákům důvěrné setkání s výjimečným talentem české krajinomalby sklonku 19. století.

Díla na výstavu zapůjčili: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie výtvarného umění v Náchodě, GASK Kutná Hora, Moravská galerie v Brně, Oblastní galerie v Liberci, Správa Pražského hradu, Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou, Východočeská galerie v Pardubicích a soukromí sběratelé. 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 25. 5. 2022 od 17 hodin. Úvodní slovo pronese kurátor výstavy PhDr. Michael Zachař, v hudebním programu vystoupí violoncellista Petr Hejný, člen Stamicova kvarteta.

Otakar Lebeda (1877 – 1901) Světla a stíny

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.