x

Mladí a svěží

21/2 - 16/3/2019

Filip Dvořák, David Krňanský, Martin Lukáč, Břetislav Malý, Tomáš Predka, Julius Reichel, Sofie Švejdová, Namor Ynrobyv a host Markéta Jáchymová.
Kurátor: Martin Dostál
Vernisáž Mladí a svěží proběhne 20.2.2019  v 17 hodin.

Martin Lukáč, David Krňanský, Julius Reichel, Ynrobyv (Výborný), ti zejména. Z linie se pk stává něco jako ornament. Ostatně ornament, stýkající (v obou smyslech) do baroka, ten, který proklela moderna, se objevuje v explicitních (post)citacích u Filipa Dvořáka. Práce s barvou, podstatná pro celou kompozici a stavbu obrazu, je u každého až nečekaně suverénní. Pro prostor obrazu, všimněte si třeba u Sofie Švejdové. Barva jako téma je pak kupříkladu pro Břéťu Malého zásadním fenoménem, v jistém pokušení až postinformelním. A postfolozofickém.. David Krňanský v posledních pracích barvou šetří, až do černobíla, linie je ovšem o to ýraznější, použití barvy pak zazáří i na malém formátu. Zvládnutí velkého i malého formátu se stejnou intenzitou je zřejmé i u Tomáše Predky.

Také se překračuje malířský prostor. To mám osobně rád - osobní preference kurátora se nikdy nemůžou nebrat do hry. Expandování obrazu je jasné u Malého; u Julia Reichela taky - to je vrstvení pláten, spíše látek, přes sebe, je zneklídňujícně vzrušivé - expanzivní zmnožená malba, kde vyvstává otázka po smyslu malby, po smyslu malování, po smyslu dívání se, po smyslu zmnožení.

Filip Dvořák také rád experimentuje - prostorově, a také materiálově. Obrazy - bjekty na polystyrénu. Roman Výborný/ Namor Ynrobyv přidělává (s)prostým způsobem plátna na široké blindrámy, obrazy tak můžou samy stát a vznikají z nich instalace. Klasická instalace má ovšem v sobě něco podvratně zmrtvujícího, tak se stím stále něco dělá. Ikdyž smrt je věčná.

Romantický vztah k umění, dokonce vztah k romantismu, je jedním ze znaků Dvořákovy imanence. I u Predky bych cítil tyto dispozice. I když jen málokdo, jako Filip,se přímo oddává bytí  v krajinném prostoru syceném romantickou minulostí. Casparovskou, i gotickou ruinou, gotickým detailem.

Nicméně vášnivost k malování mají všichni.

----------------------------------------------------------------------

Šest z osmi chodilo na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze - dva k Jiřímu Davidovi a čtyři do malířského ateliéru Jiřího Černického (s asistujícím Markem Medunou). To stojí za připomenutí.

                                                                                                      Martin Dostál kurátor výstavy

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.