x

Martin Hlaváček/ Vesnice

Martin Hlaváček/ Vesnice

Galerie města Trutnova, výstavní prostor Městského úřadu Trutnov, 6/6–10/9 2024

Galerie města Trutnova představuje výběr z tvorby východočeského fotografa Martina Hlaváčka (1979) pod názvem Vesnice. Vystavenými snímky jakoby se autor vzpíral brutálnímu tlaku doby, která zběsilou rychlostí klouže po povrchu a neposkytuje čas ani prostor pro hlubší zamyšlení či pozorování objektů a procesů reálného světa.

Martin Hlaváček stojí záměrně mimo proud fotografů prezentujících se převážně ve virtuálním prostoru. Přirozenost ve své nedokonalosti, hodnota současnou společností doslova perzekuovaná, představuje pro autora cennou a chtěnou kvalitu, pokročilým prostředkům fotografické manipulace se záměrně vyhýbá. Některé Hlaváčkovy snímky naopak upomínají na historické postupy užívané například na počátku 20. století v souvislosti s fotografickým piktorialismem. Vystižení atmosféry motivu, světelných podmínek místa stojí jednoznačně nad potřebou zachycení „reality“. Krajinné scenérie autor vykresluje měkkým fotografickým obrazem, záměrná neostrost i tisk na drsný ruční papír dotvářejí výtvarný, archaický ráz snímků. 

Příroda a život na venkově definují nejen téma fotografií, ale především reprezentují významnou část identity autora. Fotograf se pohybuje v prostředí, s nímž je vnitřně provázán; důvěrně jej zná nejen zpoza objektivu, ale také jako aktivní hybatel krajiny před ním. V tomto stupni napojení již není podstatné, zda se scény poutající jeho zájem nachází v jižních Čechách nebo Toskánsku. Venkov je odedávna synonymem pro blízkost přírody i manuální práci, které mají nepochybně na autora až katarzní účinek.  

Snímky Martina Hlaváčka vyvolávají pocit jakéhosi bezčasí: prašná polní cesta s kupovitými oblaky, venkovský statek a pastvina, detaily travin proti zdi malované vápnem… kdo s jistotou určí, kdy čtvercové formáty v mlhavém rozplývavém závoji vznikaly? Vesnice v podání Martina Hlaváčka je stále živou vzpomínkou na dětství, citlivě zachycuje současnost a ve své integritě naznačuje i jistou vizi budoucnosti.

Výstava potrvá do 10. září 2024.

Martin Hlaváček/ Vesnice

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.