x

Krakonošové

30/10 - 20/12 2014

Krakonošové aneb česká komiksová špička v Trutnově

Na samém počátku úvah o výstavě nakonec nazvané Krakonošové byla myšlenka sdružit výrazné autory současné české komiksové scény a vytvořit tak živou ukázku toho, co se u nás ve světě komiksu právě odehrává. Hned vzápětí vyvstalo téma Krakonoše jakožto mýtické postavy dodnes tradičně s Krkonošemi, Podkrkonoším a tedy i Trutnovem spojované. Tento motiv se navíc díky široké škále kontextů, v nichž se objevuje, ukázal být dostatečně mnohovrstevnatým a silným k tomu, aby inspiroval oslovené autory k vytvoření díla speciálně pro tuto expozici. Bájný vládce hor tak semknul pod svá ramena osm svérázných a nespoutatelných umělců a vznikla výstava ve znamení dvou K: komiks a Krakonošové.

Jednotliví autoři se však neprezentují jen jako tvůrci komiksů, ale představují také svoji volnou tvorbu. Dovolují tak divákovi nahlédnout, jakým směrem se na větší prostorové a volnější myšlenkové ploše rozvíjí jejich malířské a kreslířské umění. Jejich možnosti navíc jsou takřka neomezené, protože se mohou opřít o stabilní řemeslný základ, u některých, například u Jiřího Gruse, Adolfa Lachmana a Jana Jiříčka, by se dalo hovořit přímo o kreslířské či malířské virtuozitě. Bravurní schopnost stylizace a zkratky předvádí Lela Geislerová a Petr Korunka, nezaměnitelnou poetiku Karel Jerie, expresivní pojetí Tomáš Kuthan a Marek Rubec.

Příznačné je, že i svobodně vytvořené práce těchto autorů mají silnou narativní složku – vtahují nás do děje a jsou často pomyslným okénkem komiksu, který ještě nikdo nenapsal, zlomkem příběhu, jehož děj se se zhmotnil jen v jediné stopě. Stopě nikoliv mizející, ale dostatečně výmluvné, aby mohla vypovídat o mnohém, co už se odehrálo nebo bude teprve následovat nebo co se ještě nikdy nestalo, ale my tušíme, že by se mohlo stát. Je to, jako by Krakonoš mávl kouzelnou holí a v Trutnově se rozpučely ilustrace příběhů vzdálených vesmírů i zcela všedního světa.

Lucie Pangrácová

ředitelka Galerie města Trutnova

 

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.