x

Krajiny moří

10/9 - 10/10 2020

Kurátor PhDr. Michael Zachař

 

Téma letošní krajiny moří jsme vybrali již v zimě, kdy nebylo slovo koronavirus na denním pořádku. Následující okolnosti jednak posunuly začátek výstavy a za druhé jí dávají nádech větší vábivosti dálek, které nám jsou nyní odepřeny. Na víc jak padesáti exponátech uvidí divák stylové proměny uměleckého vnímání a pojetí pro nás tak exotického vodního živlu, a to nejen volné moře, nýbrž i pobřeží, přístavy, života na moři i v jeho dosahu. Téma moře rozvíjeli již dávní umělci klasicismu či romantismu a tzv. mariny patřily k nejoblíbenějším žánrům. Moře zůstávalo až hluboko do dvacátého století pro suchozemce z českých zemí často nedostupným zážitkem a i pro umělce šlo o významnou událost popasovat se malířsky s tímto fenoménem. Ze starších jsou významně zastoupeni Beneš Knupfer, Antonín Chittussi, žáci Mařákovy školy Lebeda, Honsa či Langer. Rozměrnými plátny zaujmou Rudolf Kremlička nebo Otakar Nejedlý, nové obrazy ukážou umění Jana Slavíčka, Antonína Hudečka a představitelů klasickém moderny Jana Zrzavého či Bedřicha Feigla. Výběrově bude též zastoupena současná výtvarná scéna.

Vernisáž proběhne ve středu 9. září v 17 hodin, výstavu uvede její kurátor PhDr. Michael Zachař. Přístupná veřejnosti bude do 10. října.

Krajiny moří

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.