x

Jazz World Photo

24/3 - 11/5/2018

Vernisáž proběhne v pátek 23.3. za přítomnosti autorů výtězných fotografií.
Vystoupí Jazzinec Trio+1. Do Soutěže se letos přihlásilo 311 fotografů z celého světa. Přijďte se podívat na kolekci 30 snímků.

17.1. – 23.3.2018

Galerie Městského úřadu Trutnov

Pořadatel:  Galerie města Trutnova a festival JAZZINEC

Výstava o jedné z nejdůležitějších kulturních aktivit, která měla své členy a příznivce i na Trutnovsku.

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovalo v Československu několik významných svobodomyslných nezávislých proudů (Charta 77, underground aj.). Důležité místo v širokém spektru kultury zaujímala Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadním způsobem ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací.

 

A právě Jazzové sekci - její historií ohraničené 30. Říjnem 1971, kdy proběhla ustavující konference a 1. Lednem 1988, kdy byl propuštěn poslední z vězněných členů jejího výboru je věnována tato putovní výstava. Obsahuje 21 panelů dokumentujících činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988. Uskutečněné i neuskutečněné festivaly, Pražské jazzové dny, také časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací, kulturní a společenský život kolem této komunity i dokumentaci přípravy a průběhu soudních procesů s vedením Sekce, jejich ohlasy doma i v zahraničí, až po následnou soudní rehabilitaci v roce 1991.


Výstavou chceme promluvit k pamětníkům a připomenout jim tehdejší léta kdy byli členy Jazzové sekce ale i k současnosti a připomenout, že svoboda nebyla nikdy zadarmo ani v současnosti není zadarmo a v budoucnosti také nebude zadarmo!
Výstava je unikátním dobovým svědectvím o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, kteří byli státními orgány ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice. Výstava je tedy o boji za nezávislou kulturu s totalitní mocí tehdejší ČSSR.
Současně i dnes na podporu svobody slova, uměleckého projevu a demokracie v dnešní době.

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.