x

Jan Červinka: Vzpomínky na velehory

16/1–19/3 2020

Výběr z archivu (1950–1987)
Vernisáž proběhne ve středu 15. ledna v 17 hodin ve výstavním prostoru Městkého úřadu Trutnov.
Úvodní slovo provńese Vladimír Groh.
Zahrají Drahomíra Tvrdíková a Irena Janigová.

Výstava černobílých fotografií z archivu Jana Červinky (nar. 1930 v Opavě) v prostorách městského úřadu nabídne jedinečný pohled do historie a syrové atmosféry expedičního horolezectví. Autor byl členem prvního Československého elitního družstva v letech 1950-1976 a účastníkem prvních poválečných národních a státních expedic. Jeho vstup mezi horolezeckou elitu spadá do časů, kdy se po celém světě teprve začaly dobývat dosud nezdolané vrcholy po celém světě. Slavné výpravy na Kavkaz, do Hindúkuše, Karákóramu a Himálaje v letech sedmdesátých a osmdesátých byly důležitou součástí zlatého věku dobývání hor národními expedičními týmy. 

Během expedic Jan Červinka úzce spolupracoval jako druhý kameraman s režisérem Bedřichem Rogerem a zejména také s českým fotografem Vilémem Heckelem, se kterým ho pojilo blízké přátelství až do Heckelovy tragické smrti při zemětřesení na Huaskaránu v roce 1970. 

Zkušenosti, které získal od svých přátel a učitelů Heckela a Rogera, v něm probudily potřebu fotografovat během expedic nejen lidi a pamětihodnosti v místech, která se dnes už stala zmizelou krajinou, ale i krásy přírody, které ho vlastně do hor přivedly.

Červinkova horolezecká kariéra trvala tři čtvrtě století a za svůj přínos rozvoji sportu obdržel řadu ocenění a uznání. Na svém kontě má také přes dvacet samostatných fotografických výstav.

Vernisáž proběhne ve středu 15. ledna v 17 hodin. Výstava potrvá do 19. března.

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.