x

Ivan Pinkava Vznešený poutník

13/9 - 3/11/2018

Galerie města Trutnova zve Vás a Vaše přátele na výstavu Vznešený poutník Ivan Pinkava.
Vernisáž 12. září v 17 hodin.

Ivan Pinkava Vznešený poutník

Ocitá se na novém místě. Pokouší se mu porozumět, aby zde mohl na čas spočinout. Není k němu kritický, zůstává ve své mysli tiše otevřený, není motivovaný k návratu. Ví, že návrat není možný, a že by ho již nedokázal uskutečnit. Skrze záblesky přežívajících forem uložených v mysli se pokouší klíčovat nové situace a nová gesta. Cítí se tu opuštěný a zrazený, ale novým místem je současně opojený. Je si vědom svého rozdvojení. Smířlivost poutníka (jelikož poutník není ze své podstaty dobyvatel) mu otvírá cesty k hlubšímu poznání. Poznává, že pouze jediná cesta již neexistuje. Potřeba nové syntézy. Pryč je doba spektakulárnosti, která se přesytila sama sebou a jejichž křivka se sebezhroutila do sebe samé. Obyčejné nabývá symetricky na významu tak, jak se nekonečný konzum světa stává vyprázdněným. Latentní katastrofa a opuštěnost je trvalým stínem nezávazné a nekonečné svobody, která ovšem bez svých hranic postrádá smyslu. Jde o propojené nádoby, jejichž rovnováha je čím dál tím vratší, stejně jako vzájemná přítomnost krize a slasti vedle sebe.

Svět se ve své infernální složitosti jeví nepředvídatelným. Proto cit, který zbývá, zdá se být tím nejcennějším. Narůstá jako cosi osvobodivého, co sebou nese světlo. Z pustiny se tak vynořuje nová zvláštní citlivost, která syntetizuje veškerou složitost do naděje, z níž bude možné stvořit nový sloup spojující nebesa se zemí a svět vyznačující se pod povrchem tepajícího napětím. Jako bychom cítili, že ustrnulé výjevy jeho fotografií jsou jen zastaveným okamžikem v pozpátku proudícím čase.

Lucie Pangrácová,

ředitelka GamT

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti a důchodci 20 Kč

Generální partner Galerie města Trutnova
Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.