x

František Tůma - Astrofotografie

4/6 - 28/8 2015

    František Tůma se narodil 29. 3. 1954 ve Vrchlabí.

    Jeho otec byl pilotem a učitelem na letecké škole ve Vrchlabí a tak se František od dětství pohyboval na vrchlabském letišti a bylo téměř jasné, že půjde ve šlépějích svého otce... Stal se instruktorem létání ve vrchlabském Aeroklubu. Profesionální dráhu pilota mu však tehdejší režim neumožnil.

    Další jeho vášní bylo kreslení a malování. Na Akademii výtvarných umění nebyl přijat. Rozhodl se pro samostatné studium malby, kresby, grafiky a dějin umění. Pracoval u různých leteckých společností jako technik.  Častý pohyb mezi nebem a Zemí byl silným zdrojem jeho inspirace. V roce 1977 byly poprvé přijaty jeho obrazy na Trienále v Brně. O rok později vystavoval na Bienále v Liberci. Do roku 1989 vystavoval pravidelně a získal několik cen a čestných uznání. V roce 1986 byl přizván k účasti na přehlídce současného českého výtvarného umění v Paříži. O rok později v polské Lodži, v roce1988 v Drážďanech a francouzském Tour. Svými díly je František Tůma zastoupen v galeriích a sbírkách v České republice, Německu, Holandsku, Francii, Anglii a Spojených státech amerických.

    Začátkem devadesátých let objevuje nová výrazová média - video a počítače. Šest let provozoval VRTV - vrchlabskou televizi. Vytvořil mnoho dokumentárních, naučných a propagačních filmů. Za videoprogram „Trutnovsko” získal druhou cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Písku.

    V současné době zaznamenává videokamerou dění ve městech Trutnov, Vrchlabí v obci Lánov, vernisáže v Galerii města Trutnova a akce v Klubu vozíčkářů v Trutnově. V posledních letech se věnuje, se zápalem jemu vlastním, astrofotografii. Dalo by se říct, že Františka vždy zajímalo vše, co poskytuje nevšední vizuální zážitek, který může dále výtvarně rozvíjet. Žije a pracuje ve Vrchlabí.

    Všechny fotografie jsou vyfoceny dalekohledem Newton 200/1000 a speciálně upraveným fotoaparátem Canon 450 D astro. Každá fotografie je výsledkem sloučení několika desítek až stovek dílčích expozic nafocených zpravidla během několika jasných nocí a dále upravovaných ve speciálních grafických programech. Vzhledem k tomu, že v našich zeměpisných šířkách  jsou takové jasné noci poměrně vzácné, vzniká jedna fotografie dokonce v průběhu několika měsíců i let. František Tůma nepoužívá žádných filtrů, výsledná barevnost je pak nejblíže vnímání lidskému oku.
 

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.