x

Didier Jallais Záběry bez hranic

Didier Jallais/ Záběry bez hranic

Výstavní prostor Městského úřadu Trutnov

Nadčasové, mystické, jedinečné - to jsou jen některé z reakcí na fotografie Didiera Jallaise. Tento francouzský umělec je v Trutnově dobře znám. V roce 2014 zde vyhrál první ročník soutěže Jazz World Photo a tento úspěch pak zopakoval ještě dvakrát. Je tak jediným fotografem, který získal třikrát nejvyšší cenu v této prestižní soutěži. Stal se pravidelným návštěvníkem festivalu Jazzinec, který navštívil v posledním desetiletí sedmkrát. Vedle jazzu a fotografování má ale ještě další vášeň – cestování. Procestoval a fotil řadu míst jako jsou Benátky nebo New York, přesto jeho nejzajímavější snímky jsou z hodně chudé země.

Jako dobrovolný Lékař bez hranic (sdružení lékařů, kteří bez nároků na odměnu pomáhají po světě) mnohokrát pomáhal v Indii, kde viděl nezměrnou bídu i radost ze života. Ve volných chvílích místo odpočinku chodil s fotoaparátem a zachycoval fascinující indickou společnost a přírodu. A jsou to záběry, které se vám natrvalo vryjí do paměti.

K fotografování se dostal v mládí, v sedmnácti letech si koupil první kameru Reflex. Focení ho fascinuje, nicméně fotí jen pro své potřeby. Vše se změnilo po setkání s věhlasným fotografem Xavierem Zimbardem, který poznal jeho talent a doporučí mu, aby svá díla začal prezentovat.

Didier tak využil sociálních sítí k prezentaci svých prací a získal si tím značnou pozornost. Dnes je uznávaným tvůrcem, který se mimo jiné stal dvorním fotografem jednoho z nejvýznamnějších francouzských festivalů – Jazz in Marciac.

On sám o své práci říká: : „Nepovažuji to za práci, ale s rizikem, že to bude znít domýšlivě, spíše jako poslání. Jako poslání a sdílení s více lidmi prostřednictvím mých fotografií, štěstí a emocí, které mě zaplavují při poslechu této improvizované hudby, která nám pomáhá žít lépe." Vždyť i Louis Armstrong jednou řekl: „To, co hrajeme, je život!“

Výstava potrvá do 31. srpna 2023.

Vernisáž proběhne ve středu 14. června 2023 v 17 hodin ve výstavním prostoru Městského úřadu Trutnov.

Didier Jallais Záběry bez hranic

Otevřeno

út–pá: 9.00–16.30
so–ne: 9.30–15.00

Vstupné

Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a důchodci 40 Kč
Každou první středu v měsíci vstup zdarma

Generální partner
Logo gamt.cz

Slovanské náměstí 38, 541 01 Trutnov
+420 499 815 916
gamt@gamt.cz

Facebook gamt.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.